Güzel olma en güzel ol…

Kavitasyon

Kavitasyon; selülitli ve lokalize olmuş yağ dokularının ultrasonik ses dalgalarıyla eritilmesini sağlayan bir uygulamadır. Anesteziye gerek duyulmayan, iz bırakmayan ve ağrısız gerçekleşen bu işlem liposuction’ın risksiz bir alternatifi olarak nitelendirilebilir.

Kavitasyon, düşük ultrason dalgaları ile yapılan ve danışana herhangi bir zararı olmayan doğal bir işlemdir. Bu doğal ultrason dalgaları sıvının içinde giderek büyüyen ve belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra patlayan hava kabarcıklarını oluşturur. Etkisi en az olan ısı halindeki enerji ve etkisi en çok olan basınç dalgaları serbest kalır. Yağ tabakalarının titreşimlere direnme kapasitesi kaybolarak kavitasyon ile bu yağ hücreleri kolayca parçalanır. Bu olay esnasında kas, sinir ve damar dokuları korunmaktadır.

Parçalanan yağ hücreleri içinde trigliserit olarak adlandırılanlar enzimlerle gliserol ve serbest yağ asitlerine ayrışır ve parçalanan hücreler arasında sıvıya dönüşür. Su bazlı olan gliserol ise dolaşım sistemi tarafından emilerek enerji kaynağı olarak kullanılır. Seans süresi ortalama 30 dakika olmalıdır. Bu uygulama 8 – 10 seans aralığında 2 ila 10 cm arasında bir incelme sağlar. Aynı zamanda cildin sıkılaşması ve selülitlerin giderilmesi içinde kullanılan bu uygulama uzman tavsiyelerine uyulduğunda bu konularda da etkili sonuçlar vermektedir.

Seansları haftada 2 kez yapılabilen bir uygulamadır. Bütün bölgesel zayıflama uygulamalarında olduğu gibi bol su tüketimi ve hayatımıza katılan hareketlilikle beraber uygulandığında etkili ve kalıcı sonuçlar vermektedir. Sadece yağ dokuları üzerine uygulanabilir kemikli bölgeye uygulanmaz. İşlem sırasında telefon ve metal eşyalar vücuda yakın bulundurulmaz.

Kavitasyon Kimler İçin Uygun Değildir?

  • Hamile ve emziren kadınlar
  • Kalp pili ve stentli hastalar
  • Kronik karaciğer hastaları
  • Vücudunda açık yara veya platin olanlar

Herhangi Bir Yan Etkiye Maruz Kalır Mıyım?

Geçici kırmızılık, aşırı susuzluk ve mide bulantısı gibi etkiler çok düşük bir ihtimalle olsa da görülebilir. Bu etkiler görülse bile uygulamadan hemen sonra su içilerek giderilebilir. Etkilerin sürmesi ise en fazla birkaç saat ya da birkaç gün kadar kısa sürelidir. Yapılan araştırmalar neticesinde kavitasyon uygulamasının danışana hiçbir zararı olmadığı gibi pek çok faydasının olduğunu kanıtlamış ve kullanılması uygun görülmüştür. Sadece bazı rahatsızlığı olan danışanlara uygulanması uygun değildir.